сабота, 29 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Карикатури на „Остен“ изложени во Прага

Изложбата беше отворена вчера под името „Остен – Дарко Марковиќ и наградените автори“. Изложени беа 50 карикатури и беа емитувани девет кратки анимирани филмови од Марковиќ. Освен тоа публиката во Прага имаше можност да проследи и 40 наградени карикатури на Остен.

osten

Поврзани вести

Карикатуристот Дарко Марковиќ и други автори кои се закитиле со наградите на галеријата „Остен“, ги изложија своите дела во Галеријата на уметничката критика Палата Адрија во Прага, Чешка.

Изложбата беше отворена вчера под името „Остен – Дарко Марковиќ и наградените автори“. Изложени беа 50 карикатури и беа емитувани девет кратки анимирани филмови од Марковиќ. Освен тоа публиката во Прага имаше можност да проследи и 40 наградени карикатури на Остен.

Изложбата се организираше по повод 20-годишнината од воспоствувањето на дипломатските односи помеѓу Република Македонија и Република Чешка. На отворањето на изложбата се обратија амбасадорот на Република Македонија во Република Чешка Паскал Стојчевски, поранешниот амбасадор на Република Чешка во Република Македонија, Јозеф Браун и  Власта Чихакова Ноширо, дирекор на Галеријата на уметничката критика во Прага.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести