среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Карл Билд: Русија ја блокира мисијата на ОН во Украина

334139_karl-bilt-2beta_f

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи на Шведска, Карл Билт ја обвини Русија дека ја блокира мисијата на Организацијата за безбедност и соработка на Европа во Украина, пренесе „УНН“.

„По најразлични прашања Русија го задржуваше или блокираше испраќањето на мисијата на ОБСЕ во Украина. Ние требаше да бидеме таму уште пред многу време“, напиша дипломатот на својот профил на социјалната мрежа „Твитер“.

Во почетокот на март ОБСЕ испрати во Украина 35 невооружени војници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести