вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Карл Билд: Украина ја губи својата иднина

eu i ukraina

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи на Шведска, Карл Билд, не се согласува со мислењето дека Европа ја губи Украина, пренесуваат локалните медиуми.

„Не станува збор за тоа дека Западот ја губи Украина, туку за тоа дека Украина ја губи својата иднина“, напишал Билд во својот профил на социјалната мрежа „Твитер“.

Претходно шведскиот министер го изрази своето мислење дека украинските власти ќе се обидат да ја зајакнат „репресијата“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести