понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Карл Билд: Улиците на Киев станаа симбол на европскиот сон

karl-bild

Поврзани вести

Протестите на улиците на Киев станаа симбол на европскиот сон,напишал на својот профил на социјалната мрежа „Твитер“, шведскиот министер за надворешни работи Карл Билт, напуштајќи јаукраинската престолнина, пренесе „Корреспондент“.

„Во Киев паѓа слаб снег, но навистина критичните денови за Украина уште претстојат. Опасноста не треба да се потценува“, предупредува политичарот. Тој изразува загриженост дека силите кои сакаат да им го одземат правото на Украинците од европскиот пат за интеграција, веќе нема да се воздржуваат и ќе почнат да манифестираат насилство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести