среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Карл Билт е уверен во договорот со Иран околу контролата на нуклеарната програма

Министерот за надворешни работи на Шведска, Карл Билт уверен е дека е можно да се постигне договор со Иран, околу нуклеарната програма и истакнува дека постои добра волја барем околу иранскиот режим.

334139_karl-bilt-2beta_f

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи на Шведска, Карл Билт уверен е дека е можно да се постигне договор со Иран, околу нуклеарната програма и истакнува дека постои добра волја барем околу иранскиот режим.

Во интервју за виенскиот весник „Пресе’, на констатацијата дека Иран во минатото преговорите ги користеше за добивање на време, изјави дека се поставува прашањето зошто и Техеран треба да му верува на запад.

„Постои голема меѓусебна недоверба, што мора да биде надмината на двете страни. Пропуштивме неколку прилики посебно во 2003 година кога договорот беше на дофат, но и подоцна. Сега е присутно едно значајно отворање на привремен договор. Со добра волја на двете страни како предуслов, можеме да дојдеме до таен договор,“ уверен е Билт.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести