четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 57

„Кармен“ в среда во МОБ

mob

Поврзани вести

Во Македонската опера и балет во среда, со почеток во 20 часот, во ќе биде изведена оперската претстава „Кармен“.

Ова популарно дело на Жорж Бизе изобилува со динамична музичка и драматуршка подлога, што ја плени публиката ширум светот.

Во главните улоги во среда ќе настапат Ирена Кавкалевска како Кармен, Дон Хозе ќе го толкува Зоран Сотиров, Тореадорот Ескамилио ќе го игра Ристе Велков, а Микаела ќе биде Олгица Милевска.

Режисер е Кузман Попов, од Бугарија, додека диригент, Бисера Чадловска.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести