вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 1

Картер: Наскоро план за Рака, продолжување на преговорите со Турција

САД продолжуваат да преговараат со Турција за конечното преземање на Рака, како и за можната улога на Турција во натамошниот развој на ситуација.

133201040

Последни вести

Американскиот министер за одбрана Ештон Картер изјави вчера дека планот за опколување на Рака, главното засолниште на Исламска држава во Сирија, наскоро ќе биде изработен со расположливите сили и оти преговорите со Турција продолжуваат за улогата, која таа земја би можела да ја има во натамошниот развој на ситуацијата.

– Планираме наскоро да се упатиме таму со сили кои се способни да го опколат градот Рака, рече Картер на прес-конференција.

Тој додаде дека САД продолжуваат да преговараат со Турција за конечното преземање на Рака, како и за можната улога на Турција во натамошниот развој на ситуација.

Најчитани вести