Свет

Картер: САД треба подобро да одговорат на руската агресија во Европа

Картер: САД треба подобро да одговорат на руската агресија во Европа
FILE - In this Feb. 12, 2013 file photo, Ashton Carter testifies on Capitol Hill in Washington. People familiar with the decision-making process say President Barack Obama’s shortlist for Defense Secretary includes Carter, the former deputy defense secretary who left the administration in late 2013, and Robert Work, who currently holds the No. 2 job at the Pentagon. The president has also been considering Homeland Security Secretary Jeh Johnson, who previously served as the Pentagon’s top lawyer, though some administration officials are concerned about leaving a vacancy at DHS just as the agency starts implementing Obama’s immigration executive actions. (AP Photo/J. Scott Applewhite, File)

САД треба да го зголемат бројот на воени вежби и на програми за обука во Европа и да ја засилат размената на разузнавачки инфромации во рамките на НАТО, со цел подобро да одговорат на руската агресија во регионот, изјави синоќа американскиот министер за одбрана Ештон Картер, пренесува МИА.

На средба во Германија со 40 американски високи воени офицери и 14 дипломатски претставници во европските земји, Картер нагласил дека сегашните меѓународни економски санкции кон Русија не придонеле за запирање на „руската воена поддршка на сепаратистичките бунтовници во Украина“.

Според него, САД и повеќе други земји стравуваат дека рускиот претседател Владимир Путини би можел стратегијата од Украина да ја искористи и на други места во регионот, со што Русија се става во позиција на противник на САД.

– Треба да преземеме и други работи, бидејќи во моментов Владимир Путин не го менува курсот… Затоа треба да се прилагодиме на таа реалност во долгорочна перспектова, потенцирал Картер.

Учесниците на средбата, што се одржа зад затворени врати во штабот на Европската команда на САД, изразиле стравување дека руската тактика во Украина би можела да биде користена и на други места во светот, што предизвикува загриженост меѓу земјите-членки на НАТО.