четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Касидиарис ги обучувал другите членови на партијата како да користат оружје

Портпаролот на неонацистичката партија Златна зора, Илиас Касидиарис ги обучувал членовите на партијата како да ракуваат со оружје, утврдија одговорните кои ја водат истрагата

107035

Последни вести

Портпаролот на неонацистичката партија Златна зора, Илиас Касидиарис ги обучувал членовите на партијата како да ракуваат со оружје, утврдија одговорните кои ја водат истрагата, пренесоа медиумите.

Касидиарис пред неколку дена беше уапсен под обвинение за снабдување со оружје на криминална организација, но пошироката истрага на активностите на партијата открива и други детали.

Како што објавија медиумите, истражителите соопштиле дека 33-годишниот поранешен командос „поседувал оружје со намера да го доставува до членовите и претставници на Златна зора, кои биле обучувани да користат оружје за напад, не на изолирано или индивидуално ниво, туку во контекст на нивниот влез во партијата“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести