петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Касилјас се вивна на врвот според настапите во ЛШ

Икер Касилјас, шпанскиот голман кој ги брани боите на Порто, синоќа стана играч со најмногу настапи во фудбалската елита, со што урна рекорд во Лигата на шампионите.

Касилјас се вивна на врвот според настапи во ЛШ

Касилјас се вивна на врвот според настапи во ЛШ

Поврзани вести

Португалскиот клуб на домашен терен со 2:1 славеше над англискиот премиерлигаш Челзи, а популарниот “Сан Икер” го одигра 152 натпревар во ЛШ, со што го мина Чави на “вечната листа”, кој зад себе остави 151 настап.

Најблизу до рекордот на Касилјас е Кристијано Роналдо кој има вкупно 116 натпревари за Реал Мадрид и Манчестер јунајтед.

Во Лигата на шампионите, Касилјас дебитираше во 1999 година на средбата против Олимпијакос. Со “кралевите” три пати го има кренато највредниот пехар – во 2000, 2002 и 2014 година.

Најчитани вести