Спорт

Кастратовиќ: Нема калкулации, одиме на победа

Кастратовиќ: Нема калкулации, одиме на победа

За да го освои посакуваното второ место во групата потребна е не каква било победа Динамо Синара, туку победа од девет разлика, за да се надомести поразот од 25:33 во првиот натпревар во Волгоград и плус поволен резултат од мечот Турингер – Лајпциг, а тоа е сѐ само не победа на Турингер.

Сепак, ниту Индира Кастратовиќ, ниту никој од црвено-црниот табор не размислува на калкулации и прво и прво посакува да победи в сабота.

“Многу луѓе не прашуваат за калкулации, но ние сме екипа која не сака да калкулира. Натпреварот со Динамо ќе биде тежок, но нам сега ни е битно да победиме, а потоа ќе размислуваме на кое место ќе се пласираме. Затоа јас ги молам сите граѓани на Македонија да дојдат, затоа што ова ни е можеби најважен меч во сезоната, од кој зависи нашиот пласман на табелата“, вели Кастратовиќ.

Ракометарките имаат голема мотивација да се реваншираат за поразот во Русија на 15 февруари и се доволно искусни да не чувствуваат притисок околу тоа каков ќе биде резултатот и како ќе влијае на распоредот на табелата.

“Нам во главите ни е само да победиме. Сакаме едно коло пред крајот љубителите на ракометот во Скопје да уживаат. Да покажеме дека минатата година не случајно се најдовме на Ф4-турнирот. Знаеме колку беше тежок натпреварот во Русија, Динамо има врвни напаѓачи, силни крила и комплетно добра екипа, но верувам дека можеме да победиме. По лошиот старт требаше да покажеме дали заслужуваме да играме четврт-финале. Со Лајпциг и со Крим покажавме кој е газда. Секоја од нас има многу натпревари во нозете и не треба да чувствуваме притисок. Ние сме квалитетна екипа и Динамо треба да биде тој којшто се плаши”
, изјави Радичевиќ.

Што се однесува до екипата и до повредите, Индира потврди дека Ања Алтхаус ќе биде во составот.

“Ања Алтхаус имаше повреда на вчерашниот меч со Металург, но се консултиравме со лекарите и таа ќе може да настапи в сабота”, дополни Кастратовиќ.

Натпреварот против Динамо почнува во 19 часот, в сабота и очекуваме дека, со поддршка од полни трибини ќе биде најдобрата претстава досега.