четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Касулидис: Европските санкции на Русија ќе ја уништат економијата на Кипар

„За какви мерки и да се работи, не смееме да си наштетиме,“ додаде тој.

kipar

Поврзани вести

Економските санкции на Европа против Русија ќе ја уништат економијата на Кипар, изјави денеска кипарскиот министер за надворешни работи Јоанис Касулидис во интервју за еден германски весник.

„Постојат силни економски односи меѓу Кипар и Русија. Доколку санкциите навистина се неопходни, тогаш секоја членка би требало сама да донесе одлука за тоа дали во нив ќе учествува. За какви мерки и да се работи, не смееме да си наштетиме,“ додаде тој.

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската унија одлучија во понеделникот да го прошират списокот на имиња на лица на кои им е забрането патување во ЕУ и располагање со пари во европските банки поради, како што наведува Франс прес, нивната вмешаност во украинската криза.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести