четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Каталонците организираат референдум за независност

Североисточната област Каталонија обезбедува околу една петина од шпанскиот бруто домашен производ и сочинува 16 отсто од населението на земјата. Таа има свој јазик и долга историја на борба за поголема автономија.

artur

Поврзани вести

Претседателот на шпанската област Каталонија, Артур Мас, ја повика Владата на Шпанија да не го блокира  каталонскиот референдум за независност, планиран за 9 ноември.

Шпанскиот Парламент на 8 април со големо мнозинство го отфрли барањето на Каталонија за таков референдум со аргумент дека тој би бил противуставен.

„Сигурно е дека референдумот ќе биде распишан и оти каталонските граѓани ќе бидат повикани пред гласачките кутии на 9 ноември. Централната Влада може да се обиде да го поништи, но тоа не зависи од мене“, изјави Мас.

Североисточната област Каталонија обезбедува околу една петина од шпанскиот бруто домашен производ и сочинува 16 отсто од населението на земјата. Таа има свој јазик и долга историја на борба за поголема автономија.

Според анкетите, околу половина од населението на Каталонија ја поддржува независноста од Шпанија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести