петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Каталонија за прв пат нема да го емитува говорот на кралот Карлос

Официјална причина за протестот е намалување на трошоците и отпуштање на дел од продукцијата.

huan karlos

Поврзани вести

Традиционалниот божикен говор на шпанскиот крал Хуан Карлос за прв пат нема да биде емитуван на телевизиската станица „ТеВе3“ во Каталонија.

Работниците во телевизиската станица во Каталонија повикаа на получасовен штајк во време кога е потврдено емитувањето на кралскиот говор.

Аналитичарите истакнуваат дека кралот најверојатно во својот говор нема директно да го споменува прашањето на независноста, но ќе ги повика Шпанците да се обединат додека земјата се обидува да излезе од длабоката петгодишна економска криза.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести