понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Каталонскиот парламент го поддржа референдумот за независност

Петицијата ќе биде испратена до националниот шпански парламент.

katalonski parlament

Поврзани вести

Пратениците во локалниот парламент во шпанскиот регион Каталонија со своето гласање го поддржаа барањето за одржување на референдум за отцепување од Шпанија.

Каталонскиот парламент ја поддржа петицијата за одржување на референдум со 87 гласови „за“ и 43 „против“, со само три воздржани.

Иницијатицата за отцепување од Каталонија е голем предизвик за шпанскиот премиер Маријано Рахој, кој ветил дека ќе го блокира референдумот, повикувајќи се на одредби од Уставот.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести