вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Катастар:Ја поздравуваме акцијата на МВР и се оградуваме од приведените

katastar

Поврзани вести

Агенцијата за катастар на недвижности ја подржува и поздравува акцијата спроведена од страна на Министерството за внатрешни работи за сузбивање на криминалот и корупцијата и се оградува од постапките и дејствијата на приведените лица.

Внатрешната контрола на Агенцијата по добиените сознанија излезе на лице место и го замрзна издавањето на имотниот лист за предметните недвижности, а против вработените ќе се поведат соодветни постапки согласно закон.

Инаку, двајца вработени во катастарот во Неготино заработија кривична пријава бидејќи побарале мито од 900, а примиле 400 евра.

Според информациите од Министерството за внатрешни работи, поднесена е кривична пријава против 32-годишниот З.Ј., референт за прием на пријави и 44-годишниот Д.Ѓ, вработен како помлад соработник за геодетски работи поврзани со изготвување на податоци и запишување на промени во катастарот на недвижности во одделение за катастар на недвижности-Неготино.

Пријавените, ја злоупотребиле својата службена должност и на сограѓанин му побареле мито од 900 евра за да запишат објект без елаборат.

Откако оштетениот завчера им дал 400, од побараните 900 евра тие извршиле упис на неговите објекти, куќа и дуќан без соодветно барање за упис на недвижност-објект и без геодетски елаборат за истото што е спротивно на Закон за катастар на недвижности.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести