сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

„Катимерини“: Грција нема да го плати долгот кон ММФ ако не добие пари од кредиторите

dali-novata-vlada-kje-ja-izvadi-grcija-od-dolgata-kriza-218596

Последни вести

Грчкиот премиер Алексис Ципра предупреди дека Атина нема да го плати долгот од 750 милиони евра кон Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), што доспева овој месец, доколку не добие дополнителни средства од меѓународните кредиторите, објави атинскиот весник „Катимерини“, пренесе МИА.

Весникот наведува дека ваквото предупредување до кредиторите Ципрас го дал во писма упатени на 8 мај до претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, директорот на ММФ, Кристин Лагард и до првиот човек на Европската централна банка, Марио Драги.

Грчката Влада засега не ги коментираше ваквите тврдење на „Катимерини“.

Најчитани вести