сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Катимерини“ : Идејата за усвојување мерки за градење доверба меѓу Скопје и Атина е на Берлин

vesnici-grcija

Последни вести

Информациите дека грчкото Министерство за надворешни работи ја разгледува можноста за почнување преговори со македонските власти за усвојување мерки за градење доверба со цел да се отстрани иредентизмот од политичката агенда на Скопје, предизвика сензација, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“, пренесува МИА.

Според весникот, идејата не е едноставна и според дипломатски извори, за неа се дискутира веќе подолго време, а во позадина е иницијатива на официјален Берлин. Грчката страна прифатила таква дебата и за таа цел ќе формира комитет на високо ниво.

„Според истите извори, Атина има добиено уверување од Скопје дека ја прифаќа дебатата и оти тие се обврзале дека нема да стават на маса други прашања (на пример, прашањето за малцинствата) и поради тоа постои позитивен одзив од Алексис Ципрас и Никос Коѕиас“, тврди „Катимерини“.

Најчитани вести