среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Катната гаража кај Стара железничка доби светско признaние

Наградата „Архитизер А+“ беше организирана под покровителство на архитектонскат интернет платформа „Архитизер“ и весникот „Вол Стрит журнал“.

katna garaza

Поврзани вести

Новата катна гаража на улица Свети Кирил и Методиј, во близина на Старата железничка станица, доби најмногу гласови на интернет гласањето за светската наградата „Архитизер А+“ во категоријата на паркинг објекти. Иако не ја освои награда од жирито, скопската катна гаража влезе во во најтесниот избор, во конкуренција со уште четири објекти од оваа категорија.

Наградата „Архитизер А+“ беше организирана под покровителство на архитектонскат интернет платформа „Архитизер“ и весникот „Вол Стрит журнал“.

Проектот е на архитектите Минас Бакалчев, Митко Хаџи Пуља, Саша Тасиќ, Александар Радевски, Никола Стрезовски и Дамјан Момировски, а фасадата е дело на Милан Мијалковиќ, кој за овој објект веќе доби на манифестцијата „Архитектура на Град Скопје“.

Фасадата е изработена од ламинатни панели од дрво со голем издржливост на атмосферски влијанија и овозможува природна вентилација на објектот. Гаражата е со две подземни и седум надземни нивоа.

 

 

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести