четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Катната гаража кај Стара железничка во трка за светска награда

Катна гаража кај Стара железничка влезе во трка за избор за светската награда во категоријата за транспортни структури

katna garaza

Поврзани вести

Новата катна гаража на улица Свети Кирил и Методиј, во близина на Старата железничка станица, влезе во најтесниот избор за светската  награда  „Арчитизар А+“ во категоријата за транспортни структури. Во конкуренција се уште четири објекти.

Гаражата е дело на архитектот Милан Мијалковиќ, кој за овој објект веќе доби награда за фасадата, на манифестцијата „Архитектура на Град Скопје“.

Фасадата е изработена од ламинатни панели од дрво со голем издржливост на атмосферски влијанија и овозможува природна вентилација на објектот. Гаражата е со две подземни и седум надземни нивоа.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести