среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Кавага во Борусија Дортмунд

kagava-500

Последни вести

Според неколку англиски медиуми, Шинџи Кагава се враќа во Бундеслигата, односно Борусија Дортмунд.

Тој во 2012-та година, како еден од главните играчи на тимот од Дортмунд, кој ја освои двојната круна, се пресели во Манчестер Јунајтед.

Сепак, за нешто повеќе од две години не успеа да создаде лична афирмација на „Олд Трафорд“. Се менуваа менаџерите на тимот, но ниту еден немаше доверба во Јапонецот.

Јунајтед од Борусија го купи за 17 милиони евра, а Кагава ќе се врати во Дортмунд за 10 милиони, плус 2,5 милиони бонуси, во зависност од неговиот учинок.

Од 2012-та година досега Кагава одиграл 38 натпревари за Јунајтед на кои постигнал шест голови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести