Спорт

Кавани побрз од судискиот свиреж

Кавани побрз од судискиот свиреж

Со среќниот погодок на уругвајскиот интернационалец, Едисон Кавани, постигнат во 119 минута, најголемиот фаворит за победничкиот пехар, тимот на ПСЖ, остварт минимална победа од 2:1 над екипата на Сент Етјен и обебзеди пласман во следната 1/4 финална рунда од францускиот Лига Куп.

Резултати:
Лион – Римс 3:2,
Ница – Сошо 3:0,
ПСЖ – Сент Етјен 2:1,
Троа – Тур 3:2,
Марсеј – Тулуз 2:1,
Евијан – Бастија 2:1,
Рен – Бордо 1:2.

Двојки за 1/4 финалната рунда:
Лион – Марсеј,
Бордо – ПСЖ,
Нант – Ница,
Троа – Евијан.