недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Казахстан го зголемува производството на гас

Околу 90 отсто од производството во Казахстан е поврзано со нафтениот гас.

gas

Поврзани вести

Вкупното производство на гас во Казахстан до 2030-тата година ќе достигне 54,1 милијарди кубни метри, што во однос на показателите од 2013-та година, ќе биде зголемување од 25 отсто.

Овие износи се добиени на основа на прогнозите од билансите за производство и потрошувачка на комерцијален гас.

Откриените резерви на гас во Казахстан, сметајќи и на новооткриените пронаоѓалишта во Каспиското море, ќе достигнат околу 7.600 милијарди кубни метри. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести