вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Казна од 1.100 долари за една пцовка!

Кој ќе продолжи со агресивно и антисоцијално однесување, ќе плати навистина скапа лекција.

cenzura-2

Поврзани вести

Од оваа недела, во нов Јужен Велс на сила стапуваат на сила новите прописи за парични казни. Висината на казните драматично е зголемена. Така, на пример, казните за употреба на пцовка и агресвно однесување се зголемени од 50 на 1.100 долари.

Лицата кои ќе продолжат да го кршат јавниот ред и мир, иако полицијата веќе ги издвои, ќе бидат казнети со 1.100, наместо досегашните 200 долари. Казните се изрекуваат на лице место.

Пораката е јасна: „Насилното, агресивното и антисоцијалното однесување едноставно нема да биде толерирано, соопшти државниот правобранител, Грег Смит. Било кој и да ја игнорира оваа порака треба да се подготви да научи навистина скапа лекција “, додал тој.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести