недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Казна од илјада евра за неоправдано остуство од седница

Members-of-the-Austrian-p-006

Поврзани вести

Во австрискиот Парламент моментално се води дискусија за воведување казна за пратениците кои не присуствуваат на седница.

Дискусијата го поттикна протестот на партијата „Неос“, која во знак на револт во последен момент ја напуштила седницата.

Шефот на пратеничкиот клуб на Народната партија, Рајнхолд Лопатка ито така предлага казнување на пратениците кои неоправдано отсуствуваат од пленарната седница.

Според него, работодавците не толерираат неоправдано изостанување на работниците, па така и пратениците имаат обврска да присуствуваат на седниците и на гласањето.

Лопатка предлага неоправданото отсуствување од седница да се казнува со илјада евра.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести