Балкан

Ќе испраќаме бегалци во Европа, порача поранешен советник на Ердоган

Ќе испраќаме бегалци во Европа, порача поранешен советник на Ердоган
Ќе испраќаме бегалци во Европа, порача поранешен советник на Ердоган

Поранешниот советник на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, Бурхан Кузи изјави дека Турција ќе испраќа бегалци во Европа, доколку Европскиот парламент донесе „погрешна одлука“, разгледувајќи ги предлозите за одобрување на визи за турските државјани, објави МИА.

Заканата која ја изјави Кузу, кој е висок функционер на владејачката турска Партија на правдата и развојот, е дадена во момент кога растат сомнежите во спогодбата меѓу Турција и Европската унија со цел да се сузбие привилот на бегалци и мигранти од Блискиот Исток и од Африка.

На Турција и е понудена спогодба за визите, како и финансиска помош и перспектива за обновување на напорите за прием во ЕУ, во замена за согласност за прифаќање на бегалците.

Турскиот претседател минатата недела го одби барањето на ЕУ Турција да ја ограничи својата дефиниција на тероризмот во замена за укинување на визните рестрикции.

– Доколку донесат погрешна одлука, ние ќе станеме бегалци, напиша Кузу на Твитер.

Во изјава за Блумберг тој додаде: „Доколку вратата на Турција се отвори, Европа ќе биде несреќна“.

ЕП треба да го разгледа напредокот на Турција и исполнувањето на барањата и условите во врска со либерализација на визниот режим.