петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Ќе се прифатат 360.000 бегалци од 50 држави

Околу 50 држави се ангажирале да прифатат 360.000 бегалци во следната година, изјави синоќа американскиот претседател Барак Обама.

cloudy

Последни вести

Обама беше домаќин на средба во рамки на ГС на ОН на која учесниците презедоа обврски да ги зголемат средствата за хуманитарна помош и да обезбедат полесен пристап до образование и работа на бегалците, јави ДПА.

Учесниците најавија зголемување на парите за хуманитарна помош со 4,5 милијарди долари наспроти средствата ветени на минатогодишната средба

Најчитани вести