среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Кенија: Уапсени пет лица за нападот врз колеџот „Гариса“

kenija

Последни вести

Најмалку пет лица се уапсени за поврзаност во нападите на колеџот „Гариса“ во североистокот на Кенија, во кој загинаа 148 лица, јави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на кениското министерство за внатрешни работи, пренесува МИА.

Повеќе детали за апсењата не се објавени.

Советот за безбедност на ОН вчера го осуди терористичкиот напад во кој загинаа речиси 150 лица на колеџ во североисточниот дел на Кенија и повика виновниците да се изнесат пред лицето на правдата.

Во изјавата потпишана од сите 15 земји членки на СБ на ОН се укажува признание на Кенија во борбата против тероризмот, особено за улогата на Најроби во мисиите на Африканската унија во соседна Сомалија против екстремистичката група Ал Шабаб, која ја презема одговорноста за нападот.

 

Најчитани вести