четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Кери ги повика властите во Украина да го „чујат гласот на својот народ“

Американскиот државен секретар, Џон Кери, ги повика властите во Украина да го „чујат гласот на својот нардо“, откако одлучија да ги запрат подготовките за потпишување на договорот за приклучување кон Европската унија.

dzon keri

Поврзани вести

„Ги повикувам украинските власти да го чујат гласот на народото кој сака да живее во слобода, просперитет и можности“, рекол Кери по средбата на шефовите на дипломатии на земјите членки на НАТО во Брисел.

Американскиот државен секретар рекол дека Украинците се изјасниле во „неверојатен број“ за тој договор за поблиски врски со Европа.

Според него, украинскиот претседател Виктор Јанукович „очигледно донел лична одлука, а луѓето не се согласуваат со тоа“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести