вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Кери ја критикува Русија поради Асад

dzon keri

Последни вести

Државниот секретар на САД, Џон Кери ги обнови обвинувањата кон Русија, за помошта што ја упатува кон режимот во Сирија, пренесе „АФП“.

„Она што го прави Асад е скандалозно, бесмислено, неприфатливо, срамно и застрашувачки, а ние и сите други тоа го знаеме“, истакнал Кери. Кери соопштил дека ќе се сретне со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров следната недела, за да разговара со него за конференцијата за Либија во Рим.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести