недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 3

Кери и Лавров договориле прекин на огнот во Сирија

keri

Последни вести

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави денеска дека со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров постигнал прелиминарен договор за условите за прекин на огнот во Сирија.

– Постигнавме прелиминарен договор за условите за прекин на непријателствата, кој може да стапи на сила во следните неколку дена, изјави Кери на прес конференција во Аман.

Кери додаде дека со Лавров разговарал денеска и се надеваат дека претседателите на САД и на Русија во следните неколку дена ќе имаат телефонски разговор за да се потврди прелиминарниот договор.

Американскиот државен секретар вели дека двете страни се уште договараат детали од договорот.

Руското МНР соопшти дека Лавров и Кери разговарале за условите за прекин на огнот што би исклучувало операции против организациите кои СБ на ОН ги смета за терористички организации.

Најчитани вести