четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 0

Кери: САД ќе примат 10.000 сириски бегалци

keri

Последни вести

САД ќе примат 10.000 сириски бегалци оваа фискална година како што и веќе вети претседателот Барак Обама, изјави американскиот државен секретар Џон Кери, а пренесува МИА.

Тој синоќа додаде дека САД наскоро ќе примат 10.000 загрозени бегалци избрани од кампови на ОН чие населување во државата го одобриле американските безебедносни и разузнавачки служби.

Тоа е шест пати повеќе бегалци отколку што примивме минатата фискална година, изјави синоќа Кери.

Американската фискална година трае од 1 октомври до 30 септември. Активитсти го критикуваа Вашингтон дека премногу споро прифаќа луѓе кои бегаат од конфликти.

Најчитани вести