среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Кери: САД ќе му помогне на Ирак од воздух

130129172315-john-kerry-nominated-accepted-story-top

Поврзани вести

Џон Кери, државниот секретар на САД изјави дека Вашингон размислува да и помогне на ирачката влада во борбата со исламистите преку воздушни напади, но и за тоа дека се отворени за разговори со соседен Иран.

Првиот човек на Стејт департментот истакна дека САД се отворени за разговори со Техеран, со што би и се помогнало на шиитско-ирачката влада во борбата против сунитските бунтовници.

Овие изјави пристигнаа по заземањето на Тал Афар, третиот град во Ирак од страна на Исламската држава Ирак и Левант.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести