Свет

Кери: САД ќе му помогне на Ирак од воздух

Кери: САД ќе му помогне на Ирак од воздух

Џон Кери, државниот секретар на САД изјави дека Вашингон размислува да и помогне на ирачката влада во борбата со исламистите преку воздушни напади, но и за тоа дека се отворени за разговори со соседен Иран.

Првиот човек на Стејт департментот истакна дека САД се отворени за разговори со Техеран, со што би и се помогнало на шиитско-ирачката влада во борбата против сунитските бунтовници.

Овие изјави пристигнаа по заземањето на Тал Афар, третиот град во Ирак од страна на Исламската држава Ирак и Левант.