петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Кетрин Ештон: Јанукович сака да го потпише договорот со ЕУ

eston-janukovic

Поврзани вести

Украинскиот претседател Виктор Јанукович сепак има намера да потпише договор за поблиски односи со Европската унија, соопшти високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, по средбата со проевропските демонстранти во Киев, пренесе „Би-Би-Си“.

Демонстрантите се против одлуката на претседателот Виктор Јанукович, да не го потпише договорот за асоцијација со ЕУ.

Ештон рекла дека Јанукович, на нивната заедничка средба ја уверил дека целта му е да го потпише договорот, но таа не прецизирала кога може да се очекува тоа.

Ештон изјави дека загриженоста на Јанукович доаѓа од краткорочните економски проблеми со кои се соочува Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести