среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Кичево: Родителите на простест, а учениците остануваат дома

parno

Последни вести

Протести и бојкот на наставата во основните училиште „Кузман Jосифоски-Питу“ и „Доктор Владимир Полежиноњски“ во Кичево. Повеќе од 1000 ученици од двете основни училишта во Кичево не сакаат да следат настава во ладни простории, јавува Канал 5.

Советот на родители од основното училиште „Кузман Јосифоски Питу“ од Кичево реши и денеска учениците да седат дома а родителите своето незадоволство ќе го изразат на протест пред општината во Кичево.

Според неофицијалните информации во двете образовни институции нема пари за нафта за парното греење. Поради застарени долгови сметките се блокирани а локалните власти не сакаат да посредуваат при набавката на нафтата за парно.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести