четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Кичевски повикува на фер-плеј на дербито меѓу МЗТ Скопје и Работнички

securedownload (1)

Последни вести

Во пресрет на вечното кошаркарско градско дерби помеѓу КК МЗТ – Скопје  и КК Работнички новиот директорот на КК Работнички, Васко Кичевски повикува на фер плеј и спортско навивање без инциденти без разлика на случувањата од последниот натпревар.

Утрешниот натпревар треба да биде празник за Македонската кошрака, кои се Вашите очекувања?

Натпреварот  помеѓу МЗТ и Работнички секогаш предизвикува голем интерес во јавноста но овој пат натпреварот  е посебно интересен со оглед на тоа како заврши минатото дерби. Но спред мене минатото треба да го оставиме и утрешниот натпревар да помине во духот на спортот, а за мене тоа значи фер плеј, корекно навивање и фер судење па подобриот нека победи. Доколку овие услови се обезбедат, убеден сум дека крајниот резултат ќе е во наша корист.

Изборот на судиите за ова дерби предизвика вчудување во кошаркарските кругови. Зошто не реагиравте на делегираните судии?

Како што веќе кажав, минатото треба да го оставиме зад нас. Длегирањето на судиите беше преку ждрепка, а тројката која е избрана да ни суди е составена од тројца ФИБА судии кои верувам дека ќе судат професионално. На крајот на краиштата овој натпревар ќе биде следен од цела Македонска јавност и не верувам дека било кој би се дрзнал втор пат да го уништи вечното дерби.

 

 

Најчитани вести