сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 31

Киднапиран египетски авион: Пилотот јавил дека во авионот има бомбаш самоубиец

Авионот на компанијата „Иџиптер“ кој беше киднапиран на летот од Александрија за Каиро бил нападнат од бомбаш-самоубиец.

egyptair

Поврзани вести

Авионот на компанијата „Иџиптер“ кој беше киднапиран на летот од Александрија за Каиро бил нападнат од бомбаш-самоубиец.

Пилотот на авионот Омар Џамал им јавил на властите дека напаѓачот носи појас со експлозив. Се верува дека напаѓачот во авионот е вооружен со експлозивен појас и бара полицијата да остане настрана од леталото, јавува кипарското државно радио.

Истиот извор наведува дека киднаперот наводно им дозволил на жените и на децата да го напуштат авионот.

Инаку, по слетувањето на авионот во 8.51 часот, како што јавува „Раша Тудеј“, аеродромот во Ларнака е затворен, а екипи на итната помош се испратени на местото.

Во авионот, според дел од агенциите, имало 55 патници и 7 членови на екипажот, а „Раша Тудеј“ пак јавува дека имало 81 патници.

Најчитани вести