петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Киев: Дефицитот на буџетот ќе биде 6,9 милијарди долари

kiev

Поврзани вести

Владата на Украина до парламентот го поднесе предлог државниот буџет за следната година, со кој што се предвидува дефицит од 6,86 милијарди долари.

Како што се наведува во предлог законот за државен буџет, се предвидува државниот буџет да има вкупна вредност од 7,44 милијарди долари. Приходите се предвидени да бидат на ниво од 49 милијарди долари, а расходите од 55,91 милијарди долари.

Нацрт буџетот предвидува минималната заработка во земјата од први октомври следната година да биде зголемена за 6,8 отсто на 162,63 долари, а од јули минималните трошоци за живот ќе се зголемат за 2,56 отсто, на 150,88 долари.

Предвидено е денеска пратениците да расправаат за предлог буџетот.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести