петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Киев: Демонстрантите конечно го напуштија градскиот совет

Усогласени барањата на демонстрантите и властите во Украина поврзани со ослободување на зградата на градскиот совет

Women appeal to Ukrainian police troops not to shoot at their children, at the site of clashes with anti-government protesters in Kiev

Поврзани вести

Украинските демонстранти конечно ја напуштија зградата на градскиот совет во Киев по скоро два месеца окупација.

„Градскиот совет е сосема евакуиран“, рекол портпаролот на опозицијата Руслан Андријко.

Одлуката била донесена откако владата во Украина се согласила да ги отфрли сите обвиненија против уапсените демонстранти доколку ја напуштат зградата и ги отстранат барикадите од улиците.

Иако демонстрантите окупирале повеќе згради, градскиот совет стана симбол на демонстрациите и отпорот.

За потсетување, протестите во Украина започнаа откако претседателот Виктор Јанукович одлучил да не потпише договор со Европската унија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести