недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Киев ги обвини проруските сили декa отвориле оган врз воени контролни пунктови

rusia i ukraina

Поврзани вести

Украинската армија ги обвини проруските сепаратисти дека отвориле оганна повеќе местта врз воени контролни пунктови во источниот дел од змјата и покрај објавениот прекин на огнот.

За време на синоќешните инциденти не се случиле посериозни судири, ниту имало жртви. Украинските власти објавија прекин на огнот до 27 јуни.

Портпаролот на Владата во Киев, задолжен за „антитерористичка операција“, Владислав Селезњов објави на Фејсбук дека проруските сили „не престануваат да пукаат врз позициите на украинските војници“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести