сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Киев го распушти собранието на Крим

turcinov

Поврзани вести

Врховното собрание на Украина го распушти врховниот совет, односно собранието на Автономната република Крим, јавуваат украинските медиуми.

Оваа одлука ја донеле 278 пратеници, а вршителот на должности шеф на државата и претседател на собранието, Александар Турчинов, изјавил дека одлуката стапува на сила веднаш.

Пратениците го поддржале налогот на собраниските одборници да ја применат одлуката за распишување на предвемени избори на Крим.

Иницијатор на распушањето, како што се наведува, бил Турчинов.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести