вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Киев и Москва го договорија примирјето

APTOPIX Ukraine

Поврзани вести

Официјални претставници на Украина и Русија денеска договориле дека на Крим, каде што денеска се одржува референдум за приклучување кон Русија, до 21-ви март ќе стапи на сила примирјето.

Ова го истакнал вршителот на должност украински министер за одбрана, Игор Тенјух.

„Русија до 21-ви март нема да презема никакви акции против нашите воени единици на Крим. Нашите воени единици поради тоа ќе продолжат со дополнување на резервите“, рече Тенјух.

Тој на маргините на седницата на украинската влада рекол дека тој договор го постигна командантот на украинската воена морнарица, Сергеј Гајдук, и рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојг.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести