петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Киев: И студентите започнаа протест

Неколку илјади студенти ги напуштиле предавањата на Универзитетите и се приклучиле кон антивладините протести во Киев.

Arseniy Yatsenyuk

Поврзани вести

Протестите започнаа по одлуката на државното раководство да ги прекинат преговорите за потпишување на договорите со Европската унија и повеќе да се фокусираат кон Русија.

Околу 3.000 студенти од Универзитетитево Киев излегле на протестен марш, повикувајќи го претседателот на државата, Виктор Јанукович, да се предомисли и на самитот на ЕУ сепак да го потпише договорот како што претходно било најавено.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести