вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Киев ја повика меѓународната заедница да не ја признава „Република Крим“

ukraina spomenik zname

Поврзани вести

Украинското Министерство за надворешни работи ја повика меѓународната заедница да не ја признава „Република Крим“, која во понеделникот прогласи независност од Украина, пренесе „АФП“.

Во соопштението министерството истакна дека се упатува овој апел до светот, поради фактот дека независноста на Крим е прогласена од нелегитимен орган, по неуставен референдум. Киев се обрати кон меѓународната заедница и со барањето да не го признава договорот кој Русија и Крим може да го склучат за пристапувањето на украинскиот регион кон руската територија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести