среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Киев ќе го прогласи Крим за „привремено окупирана територија“

referendum na krim

Поврзани вести

Врховната Рада на Украина планира денес официјално да го прогласи Крим за привремено окупирана територија, пренесе „УНИАН“.

Двајца пратеници поднесоа два различни закони за гарантирање на правата и слободите на граѓаните на привремено окупираните територии во земјата.

Жителите на Автономната Република Крим, во неделата на 16 март, преку спроведениот референдум одлучија нивната територија да се припои кон Русија

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести