понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Киев најави продолжување на операцијата во источна Украина

ukraina antiteroristicka akcija

Поврзани вести

Операцијата на безбедносните сили во источна Украина ќе продолжи без разлика какви одлуки ќе донесат проруските сепаратисти, вклучувајќи ја и таа од референдум на 11 мај, соопштил денеска секретарот на украинскиот Совет за безбедност и одбрана Андриј Парубиј.

– Ние ќе ја продолжиме операцијата. Уверени сме дека таа ќе продолжи успешно и ќе го има очекуваниот ефект, нагласи Парубиј на прес-конференција во Киев.

Германската Влада вчера ги повика украинските власти да ја прекинат офанзивата во источните региони на земјата.

– Киев треба да ги прекине своите воени дејствија против проруските сепаратисти во источна Украина, изјави координаторот на германската Влада за односите со Русија, Гернот Ерлер во интервју за весникот „Ноје Оснабрукер Цајтунг“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести