(ФОТО) Киев: Најмалку 25 жртви, центарот во пламен

166

Плоштадот на Независноста во Киев утрово е во пламен, по жестоките судири на полицијата и демонстрантите во кои, според последните извештаи, има најмалку 25 жртви.

Меѓу жртвите има и девет полицајци, а како што пренесува „Раша тудеј“, сите се убиени од огнено оружје.

Anti-government protesters clash with riot police in Kiev's Independence Square

Во центарот на Киев синоќа избија нови судири меѓу демонстрантите и полицијата. Демонстрантите палат гуми и фрлаат молотови коктели  на припадниците на полицијата, додека силите за безбедност го возвраќаат шокот со бомби и гумени куршуми, во обид да ги растераат демонстрантите.

Fireworks in Kiev

Како што пренесуваат светските медиуми, синоќа не е постигнат договор меѓу украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата. Виталиј Кличко изјавил дека разговарал со украинскиот претседател, кој му пренел дека нема да ги повлече силите за безбедност од плоштадот.

Monuments to Kiev's founders burn as anti-government protesters clash with riot police in Independence Square

Болниците во Киев, како што информираат тамошните медиуми, не се во состојба да се изборат со се’ поголемиот број на повредени луѓе кои доаѓаат од улиците.

Anti-government protesters clash with riot police in Kiev"s Independence Square

Man with petrol bomb

An Interior ministry member aims with his rifle during clashes with anti-government protesters

Anti-government protesters clash with police in Kiev

Anti-government protesters take cover behind shields during clashes with riot police at the Independence Square in Kiev

Ukraine protesters

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.