четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Киев оддаде почит на загинатите демонстранти

zeni-ukraina

Поврзани вести

Денес во украинската престолнина Киев повторно беше оддадена почит на загинатите во протестите против претходната власт, пренесе „АФП“.

Во центарот на украинската престолнина, жени облечени во црно ги држеа портретите на загинатите и на тој начин ја изразија последната почит кон нив.

Според последните податоци 82 лица загинаа од почетокот на протестите кои избувнаа во ноември 2013 година по одлуката на властите да го одложат долгоочекуваното потпишување на Спогодбата за асоцијација со ЕУ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести