недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Киев: Опозицијата го сака Уставот од 2004-та година

Украинската опозоција бара да стапи на сила Устав со кој што се ограничуваат правата на претседателот за сметка на парламентот

Oleh Tyahnybok

Поврзани вести

Украинската опозиција инсистира на неодложно враќање на Уставот од 2004-та година, со кој што значително се ограничени овластувањата на претседателот за сметка на парламентот.

„Опозицијата подготвува акт за враќање на Уставот од 2004-та година. За тој документ треба да се гласа во Собранието, доколку пратениците навистина се заинтересирани Украина по мирен пат за излезе од најдлабоката криза“, рекол шефот на пратеничките групи и лидер на партијата на поранешната премиерка Јулија Тимошенко, Арсениј Јаценјук.

Овој предлог го поддржале и лидерите на партијата Слобода, Олег Тјангнибок и Украинската демократска алијанса за реформи, Виталиј Кличко.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести