недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Киев: Полицијата го зазела Плоштадот на независноста

Украинската полиција го зазела Плоштадот на независноста во Киев

ukraina barikada

Поврзани вести

Припадниците на украинската полиција во голем број се упатиле кон демонстрантите кои биле насобрани на Плоштадот на независноста во центарот на Киев и ја зазеле областа на која што демонстрантите биле повеќе од една недела.

Илјадниците полицајци ги потиснале демонстрантите од плоштадот, но не употребиле сила. Демонстрантите извикувале „срамота„ и „ќе издржиме“ и ја пееле националната химна.

Потиснувањето на демонстрантите следело по посетата на двајца високи западни претставници кои се обиделе да ја решат кризата меѓу опозицијата и претседателот Виктор Јанукович. Полицијата ги срушила барикадите околу кампот, а потоа и шаторите кои ги поставиле демонстрантите.

Украинскиот претседател, Виктор Јанукович, ја обвинил проевропската опозиција дека претставува закана за националната безбедност. Додека илјадници демонстранти и понатаму и’ пркосат на зимата, протестирајќи против одлуката на Јанукович, тој разговарал со високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести